ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

כנס יסוד ביומימיקרי

קול קורא
ביומימיקרי: ללמוד מן הטבע
Learning to innovate from Nature: Methodology, Research and Creativity
HIT מכון טכנולוגי חולון
בשיתוף ארגון הביומימיקרי הישראלי


תחום הביומימיקרי (Biomimicry), או תכנון בהשראת מערכות מן הטבע, הוא תחום עכשווי ומתפתח בעולם כולו, המבקש למצוא פתרונות אפקטיביים ובני קיימא לבעיות עיצוב ובעיות טכנולוגיות על ידי חיקוי של צורות, תהליכים ומערכות אקולוגיות בטבע. תחום זה מקדם ומעמיק את השיח בין מדע, טכנולוגיה ועיצוב ומהווה כלי בהתמודדות עם האתגרים העומדים בפני המערכות המורכבות של עולמנו כיום.
על אף הידע המצטבר בתחום חדש-ישן זה, הנבנה מחדש באמצעים טכנולוגיים ומדעיים מתקדמים, עדיין חסרה לו מסגרת אינטרדיסציפלינרית, תיאורטית ויישומית. הכנס הישראלי הבינלאומי הראשון לביומימיקרי, שיתקיים בשיתוף פעולה בין המכון הטכנולוגי חולון ו"ארגון הביומימיקרי הישראלי" (Israeli Biomimicry Organization), בנובמבר 2013, אמור לספק כלים להתמודדות עם סוגיה זו. בכנס זה ננסה לבחון איך יכול חיקוי הטבע ללמד אותנו באופן שיטתי חדשנות סביבתית וחשיבה יצירתית/המצאתית.
כהכנה לקראת הכנס הישראלי הבינלאומי הראשון לביומימיקרי אנו מבקשים לארגן ב-24.4.13 כנס יסוד ארצי, שמטרתו לגבש את קהילת העוסקים בביומימיקרי בישראל ולכונן מסד של עיון ומחקר בתחום זה. במסגרת כנס היסוד נקיים שלושה פאנלים שיעסקו בקשר בין מדע, טכנולוגיה ועיצוב/אמנות. 
בפאנלים אלו נבחן באיזה אופן יוכל חיקוי הטבע לתרום לתחומי שיח שונים, ביניהם שדות האמנות החזותית, אמנות השמע, העיצוב, האדריכלות והאמנות המילולית – מחד גיסא, ולתחומי ההנדסה הביונית, יצירת חומרים ומבנים בהשראת הטבע, מערכות לחיסכון באנרגיה, רובוטיקה, מערכות הנעה מלאכותית ובינה מלאכותית, חיישנים ועיבוד אותות, תחום הטקסטיל מהיבטיו הרפואיים, הטכניים והאופנתיים, התותבים הרפואיים, החקלאות והפרמה-קלצ'ר – מאידך גיסא. 
בסופו של הכנס ייערכו שולחנות עגולים.

הרשמה לכנס והצעות להשתתפות באחד הפאנלים (בהיקף של עד 300 מילה) יש לשלוח לדוא"ל:
Shalev_r@hit.ac.il
עד 10 במרס 2013

יו"ר הכנס:
ד"ר דרור ק' לוי (HIT, התוכנית לתואר שני בעיצוב משולב)

ועדת היגוי:
ד"ר שרה גרינברג (HIT, הפקולטה למדעים)
ד"ר דפנה חיים-לאנגפורד (ארגון הביומימיקרי הישראלי)
יעל הלפמן-כהן (ארגון הביומימיקרי הישראלי)
ד"ר סייפן בורגיני (HIT, התוכנית לתואר שני בעיצוב משולב)
ד"ר יעל אילת ון-אסן (HIT, התוכנית לתואר שני בעיצוב משולב)
פרופ' אריק שדה (HIT, הפקולטה לניהול טכנולוגיה)
ד"ר קורנל לוסטיג (HIT, התוכנית לתואר שני בעיצוב משולב)