ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

שדוני אור נאבקים בטרור

  מאת: שמעון בוגן

 יצורים ימיים מחוללי אור מדגימים מנגנון הישרדותי המיושם במערכות הגנה מפני פגיעת טילי כתף.

 הנחיצות הקריטית בקיום מערכות הגנה אקטיביות מפני פגיעת טילי כתף במטוסים אזרחיים הומחשה בעבר במספר אסונות תעופה. רק לאחרונה הופל מטוס מלזיה איירליינס באזור דונצק באוקראינה, כנראה על ידי טיל קרקע-אוויר. 298 הנוסעים ואנשי הצוות נהרגו.

בטילים מותקנת מערכת הנחייה של קרינת אור אינפרה-אדום והם מתבייתים על חום המנוע של כלי הטיס. האפקטיביות הקטלנית של טילים אלו קבלה מענה הגנתי בצורת פיזור זיקוקים ונורי אש (Flares) מכלי טיס קרביים, שנתנו מיסוך לגזי הפליטה הלוהטים מהמנוע, הטעו את מערכת הנחייה והסיטו את הטילים למרחק בטוח מהמטוסים ומהמסוקים. שדרוג של מערכות הנחייה של טילי הכתף לחישה רב-ספקטראלית נענה בפיזור מוץ (Chaff) של שבבי מגנזיום בוערים. בסרטון המצורף בקישור ניתן לראות שיגור נורים נגד טילי נ"מ במטוס הרקולס.

 לדגי ה"קרדינאל כחול פסים" (Blue Streak Cardinal) מנגנון הישרדות זהה כבר מיליוני שנים. אלה דגים זוללי פלאנקטון במים אפלוליים, שהתפריט שלהם כולל גם צדפוניות (Ostracods) זוהרות. הזוהר הכחול של הצדפוניות הוא תכונה של נהורנות ביולוגית, שמאפיינת גחליליות, למשל. הוא נוצר כתוצאה מתגובת חמצון בין הפיגמנט דמוי החלבון לוציפרין (Luciferin) לבין החמצן שבמי הים, בנוכחות האנזים לוציפראז (Luciferase). הצדפוניות פולטות את הזיקוקים הכחולים במצב של עוררות מינית או במצב של עקה/מצוקה. סרטון שצולם לאחרונה ע"י צוות שלNature   BBC מציג את היכולות המופלאות של הסרטנאים הזעירים ואת הניצול המפתיע שמפגינים הדגים – בליעה של היצורים מחוללי האור ויריקתם המהירה ככדורי "אש" - לשם הרתעה והתגוננות מאויבים טורפים ימיים .

 

                                              דג ה"קרדינאל כחול פסים"

 ההתמודדות והמאבק עם טורפים ועם גורמי טרור מסלימים ומתעצמים כל הזמן, ודורשים שדרוג והגברה של אמצעי הנגד.

נמצאו יצורים ימיים מחוללי אור, שמסוגלים לפלוט קוקטייל ביולומיניסנטי וליצור הבזקים חזקים מספיק כדי לסנוור, לעוור ולהמם רגעית את אויביהם הטורפים, ולזכות בהזדמנות לחמוק ולשרוד. ראו למשל את הצילום ואת סרטון האנימציה של החסילונים ממשפחת ה Acanthephyra purpurea, וסרטון נוסף הממחיש את התופעה.

 גישה ביומימטית זו לא נעלמה מעיניהם המוכשרות והמיומנות של המדענים והמהנדסים בחברת אלביט מערכות אלאופ,  בבואם לפתח ולייצר את מערכת ההגנה האקטיבית  C-MUSIC  SkyShield  נגד הסכנה של טילי כתף. מדובר במערכת אוטונומית לחלוטין, שסורקת את המרחב האווירי מסביב למטוס, מזהה טיל במעופו, נועלת עליו קרן לייזר אינפרה אדום  עוצמתית, משבשת את מערכת הראיה/נחייה של הטיל וגורמת לו לסטות ממסלולו הרחק ממטוס המטרה. המערכת מורכבת מתחת לגחון של כלי הטיס האזרחי, ומחיר המחירון שלה הוא פחות ממיליון דולר למטוס.

מערכת זו זכתה לכותרות מחמיאות בתקשורת הבינלאומית במהלך מבצע "צוק איתן", כשמטוסים ישראליים אזרחיים, שהיו מצוידים במערכת זו, יכלו להמשיך בטיסות במהלך המבצע, לעומת חברות תעופה אמריקאיות, שלא ציידו את כלי הטיס במערכת הגנה כנגד טילים, אפילו לא מתוצרת ארה"ב – ונמנעו מלטוס לכאן...