ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

קאוואבונגה – להיות ליאונרדו

מאת: שמעון בוגן

דה וינצ'י ידוע כמי שהתבונן עמוקות בטבע ובגוף האדם, ומיזג בסיסי ידע ביולוגי והנדסי בצורה שיטתית. נראה שהחוקרים, המפתחים והמהנדסים בחברת EDAG הגרמנית חולמים להיות ליאונרדו - דה-וינצ'י, או לפחות צב הנינג'ה.
לשאיפתם זו נתנו ביטוי נאות בתערוכת הרכב ז'נבה 2014, ע"י חשיפת החזון לפיתוח ולייצור רכב עתידי, שמצטיין בעיצוב טבעי ובבטיחות אופטימלית. דגם הרכב – EDAG GENESIS – מבוסס על המאפיינים הביוניים של שריון הצב, השריון שמספק מעטפת הגנה כוללנית, ומהווה חלק אינטגרלי ממבנה השלד של החיה. חשוב לזכור בהקשר זה כי שרידים מאובנים של צבים קדמונים, הדומים לאלה שאנחנו מכירים כיום, תוארכו לתקופות גיאולוגיות שלפני 65 מיליון שנים.המבנה האורגני מיוצר מחומרים קלי משקל, כאשר העיצוב יוצא הדופן ושיטת הייצור המהפכנית מקנים לו את החוזק, את הקשיחות ואת העמידות המיטביים. השאיפה הנועזת של המפתחים היא לבנות שלד ומרכב באופן המדמה בצורה הקרובה ביותר את בניית שריון הצב, בתהליך של שלב יחיד וכמקשה אחת!
ההשראה מהטבע אינה מסתיימת בתכנון רכב בעל מבנה חזק וקל כשריון הצב, אלא גם בתהליך יצורו. עיצובים ותהליכי יצור ביומימטיים מתווים אופק טכנולוגי של חרויות בלתי נדלות עבור מפתחים, עבור מהנדסים ועבור יוצרים. 
מנגנוני הבנייה בטבע מייצרים מבנים אופטימליים לתנאי הסביבה והמחייה, ברצף של התפתחות תפקודית ואבולוציונית. עולם עתידני כזה אינו יכול להסתמך על תהליכים, על שיטות ועל כלים קיימים ומקובלים. אימוץ עקרונות בנייה בהשראת הטבע יכולים להיעשות רק באמצעות טכנולוגיות של ייצור מתסף (Additive Manufacturing). בניגוד מוחלט לתהליכי ייצור מפחת, שפותחו ע"י בני האדם ומשמשים את האנושות משחר בריאתה, הייצור המתסף משוחרר מתלות בכלים, הוא דל משאבים וידידותי לסביבה ולחיים.

להרחבת הידע  מומלץ לגשת ולקרוא בכל אתר אינטרנט שעוסק בהדפסות תלת מימד ((3D Printing, בארץ ובחו"ל.

מידע נוסף - פרסום יח"צ