ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

מתנות, סקס ומה שביניהם


מאת ד"ר דפנה חיים-לנגפורד

מחקרים רבים מצביעים על כך שמתנות בממלכת החי הינה תופעה נפוצה למדי, כאשר רוב המתנות ניתנות כחלק מטקסי החיזור לצורך הזדווגות. המתנות, ברובן אכילות ולעיתים מזעזעות בעיניים אנושיות, ניתנות על ידי הזכר לנקבה במטרה שהנקבה תתרשם מהמתנה ותבחר בזכר כבן זוג. זו אולי תחבולה ישנה וזולה, אבל מסתבר שגם אחרי מילארדי שנות אבולוציה זה עדיין עובד...

חנקן אפור (צפור שיר) לדוגמא, לא יסתפק בסרנדה לאהובתו, אלא ישפד טרף על ענפים חדים ויציג אותו לנקבה. הנקבה תבחר את הזכר שהציג את ה"שיפודים" המרשימים והאיכותיים ביותר כאב לצאצאיה.
זבוב הפירות (הדרוזופילה המפורסמת), לא תסתפק בפחות מתכולת הקרביים של הזכר לפני שתסכים להיכנס איתו למיטה. הזכר יעלה את תכולת הקיבה שלו כמנחה לנקבה, יותר מפעם אחת, לפני שזו תיאות להזדווג איתו.
רוב העכבישים מעניקים טרף מת. הם אפילו עוטפים את המתנה בקורים כך שהנקבה חווה את התרגשות פתיחת המתנה. חלק מהעכבישים אפילו מבשמים את העטיפה כך שהמתנה כולה הופכת לכזו שקשה לסרב לה...
אצל גחליליות לעומת זאת, הגודל כן קובע..אחרי שהן זוכות למופע מרשים של נצנוצים, הן מופרות על ידי הזכר שסיפק את הספרמטופור (מתנת כלולות) הגדול ביותר. ספרמטופור הוא כמוסה המכילה תאי זרע וחלבונים רבים ואצל הגחלילית ככל שהספרמטופור עשיר יותר בחלבונים הסיכוי שהוא יפרה את הנקבה גדול יותר. אצל בעלי החוליות כמו הסלמנדרה, הנקבה תבחר בספרמטופור של הזכר שהציג את מופע החיזור המרשים ביותר.
העש מגדיל לעשות, ומתנת הכלולות שלו כוללת ציאניד, שהוא רעל קטלני ביותר. הציאניד לא הורג את הנקבה, אלא מהווה הרתעה משמעותית מפני טורפים. הנקבה מעבירה חלק מהציאניד לביצים ובכך מגנה עליהם.
"קח לך אישה ובנה לה בית...." מכל הרשימה הנ"ל קשה ביותר להתחרות בסוכיים, ציפורי שיר אוסטרליות. הזכר בונה סוכה מפוארת, ממש סוויטת ירח דבש ומציג אותה לנקבה. פתח הסוכה מפואר ומושך את העין בעיצובים שונים תוך שימוש בנוצות, קונכיות ואלמנטים עיצוביים נוספים.הנקבה תבחר בזכר שבנה את הסוויטה היפה ביותר.
מחקר על שימפנזים המעניקים מתנות לאורך זמן בתקופת החיזור, מגלה לנו את מה שאנחנו כבר יודעים. מתן מתנה חד פעמית לא תמיד מספיק, אך מצד שני, מתן רצוף של מתנות עלול להפוך את מקבל המתנה לקצת מפונק ולהעלות את רף הציפיות.