ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

האם דג מעמקים ישפיע על עתידה של תעשיית הטקסטיל ?

מאת: רינת ברקו-פילוסוף

ריר ייחודי של דג המיקיסנה נחקר כבסיס לפיתוח חומרים חזקים וגמישים.
 
מיכל שלם של דגי מיקסינה  (Myxine), דג דמוי צלופח החי במעמקים, יוכל להציע, יום אחד, סוג חדשני של חומר חזק וגמיש ,חומר שיוכל לשמש לחיזוק מבנה אפודי המגן ואף לחיזוק חלקי רכב חזקים במשקל קל ועוד.
דג המיקסינה הוא דג חסר לסתות וחסר עמוד שדרה, הנראה כמקור לא צפוי לחומר מתקדם שכזה, אבל הוא יכול להפריש ריר המורכב מסיבים חזקים וגמישים. לפחות, זו התקווה הגדולה של דאגלס פאדג', ביולוג באוניברסיטת Guelph בקנדה. פאדג' שומר 50-100 דגים מסוג זה במכלי מי ים קרירים על מנת להפיק מהם את הריר. 

נוזל צמיגי זה הוא מנגנון הגנה יוצא מן הכלל. הדג עשוי לשחרר רק 90 מיליגרם של חומר חלבי, מרוכז, "טרום רירי", מבלוטות בעור שלו, גם במים קרים כאשר הוא מותקף על ידי טורפים. חומר זה מתערבב במי הים ומייצר כמעט ליטר של חומר צמיגי, היוצר רשת צמיגית ומלוכדת.  מדענים מאמינים שחומר זה חוסם את פתחי הזימים של הדגים המותקפים וכך הם מרפים מאחיזתם בדג המיקסינה.  
לריר יישומים ביומימטיים אפשריים רבים:
אותם סיבים עשויים להחליף בעתיד את הסיבים הסינטטיים המבוססים כיום על נפט. כמו כן ניתן יהיה לשלב את הסיבים בבניית קסדות בטיחות או להחליף את החומר הארוג באפודי מגן. הסיבים יכולים לשמש לחיזוק חלקי רכב ללא תוספת משקל ואף כתחליף לג'ל המצוי בחיתולים חד פעמים , לדבק לפלסטרים ועוד.