ביומימיקרי

משמעות המונח ביומימיקרי היא חיקוי החיים (Biomimicry: Bio=life; mimesis=imitate). ביומימיקרי היא דיסיפלינה רב-תחומית המקדמת חיקוי ולמידה מהטבע לפתרון בעיות בדרכים מקיימות.

לראות כמו דג
התפתחות הננוטכנולוגיה והביוטכנולוגיה של השנים האחרונות מאפשרות תכנון ובניה של מבנים הנדסיים המחקים מבנים ביולוגים כדי לשפר את היעילות והתפקוד של חישנים הנדסיים.
יאנג ועמיתיו מאוניברסיטת אילנוי שבארה"ב עומלים על פיתוח אב טיפוס לחיישן מלאכותי שיחקה את הפונקציה של חיישן הקו הלטרלי של הדג. הקו הלטרלי (lateral line) הינו מבנה המורכב שורה של קצוות עצב ומצוי על גופם של דגים. הוא נראה כקו בעל צבע שונה המצוי על העור. קצוות העצב עטופים סביב שערות סנסוריות המשובצות במסות דמויות ג'לי החשופות למים. כשהמים רוטטים מתנועות של טרף/טורף הג'לי רוטט וגורם לשערות להתכופף. גירוי העצב שולח מסר למוח. הדמיה של הסביבה המבוססת על הקו הלטרלי הינה קריטית להישרדותו של הדג.
יאנג ועמיתיו פיתחו חיישן קו לטרלי מלאכותי בעזרת שימוש בטכנולוגיית MEMS (מערכת מיקרואלקטרומכנית) ובחנו את יכולת האיתור של המערכת. מערכים של קוים לטרלים ביומימיטיים הורכבו סביב צילינדר ואלגוריתם עיבוד אות איפשר הדמיה תלת מימדית של אירועים הידרודינמיים. נמצא כי המערכת מזהה וממקמת במרחב באופן מדויק תנודות מלאכותיות ואף תנודות זנב של סרטן הנהרות בתנאים שונים.
חיישן קו לטרלי מלאכותי מהווה פריצת דרך בפיתוח כלי תחבורה ורובוטים ימיים.